وبلاگ کاسپید

طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) سایت

طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) سایت

طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)، همچنان در مرحله آغازین خود قرار دارند. با این وجود، سال 2016، سالی بود پر از تغییرات و در این سال، میزان آگاهی، سازگاری و کنجکاوی در بازار طراحی سایت افزایش پیدا کرد.

در سه ماه آخر سال 2016، اغلب مشتریان ما درک بهتری نسبت به مسائلی از قبیل تجربه کاربری، جستجوی کاربری، راهنمای بصری و رابط کاربری پیدا کردند.

در اینجا ما قصد داریم تا برخی موارد تاثیر گذار در طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)، را به اختصار بیان کنیم.

طراحی رابط کاربری (UI):

 

شخصی سازی

قبلا همه جا صحبت از مجموعه عظیم تصاویر آماده با کیفیت بالا بود و همین موضوع برای همه رضایت بخش بود، اما هر چقدر که به سمت جلو حرکت کردیم، این حالت به سمت سفارشی سازی تغییر پیدا کرد و بسیاری از افراد در طراحی سایت ها اقدام به سفارشی سازی کردند. کارفرماها جهت طراحی سایت خود تصمیم گرفتند که برای برقراری روابط بهتر با مشتریان، از آیکون ها و تصاویری استفاده کنند که به صورت سفارشی ساخته شده باشد.

رنگ های گردینت و جذاب

سال 2016، سالی بود که همه چیز تقریبا در حالت آزمایشی بود اما ما در سال جدید، شاهد یک تغییر در زمینه استفاده از رنگ ها در طراحی سایت بودیم که به جای استفاده از رنگ های فلت بیشتر از رنگ های گردینت استفاده می کنند.

استفاده از انیمیشن های مناسب در طراحی سایت

سال گذشته، سال جالبی بود، زیرا ما شاهد این بودیم که به جای استفاده از تصاویر ایستا، ثابت و انیمیشن های ساده و تک بعدی که غالبا در حد SVG بودند، بیشتر از تصاویر و انیمیشن های پویا استفاده می شد و کاربری آنها افزایش چشمگیری داشت. این مطلب هرگز بدون پیشرفت های صورت گرفته در CSS3، HTML5، و jQuery امکان پذیر نبود. در سال 2016، تعداد کمی از کارفرماها متقاضی استفاده از این فناوری بودند، اما در سال 2017، قطعا تقاضا برای استفاده از این فناوری ها و طراحی های پیشرفته انیمیشن سازی، بیشتر خواهد شد. قطعا در سال جدید، استفاده از WebGL به شدت افزایش خواهد یافت و تجربه واقعا جدیدی را به کاربران خواهد بخشید.

"WebGL، یک استاندارد وب است که برای نمایش گرافیک های سه بعدی در همه پلتفورم های طراحی شده است که OpenGL را پشتیبانی می کنند."

UI design


اپلیکیشن های موبایل

تا اواسط سال 2016، کارفرماها در طراحی سایت بیشتر تمایل داشتند از وب سایت های ریسپانسیو یا واکنش گرا با اولویت کامپیوترهای رومیزی استفاده کنند. اما بعد از آن، شرکت ها کم کم به اهمیت و استفاده روزافزون دستگاه های تلفن همراه پی بردند و به رویکرد ((اپلیکیشن)) رو آورند. این روش در سالهای گذشته زیاد مورد استفاده قرار نمی گرفت اما در سال 2017 قطعا همه چیز درمورد موبایل ها خواهد بود و زمانه، زمانه اپلیکیشن های موبایل می باشد.

نمونه سازی سایت ها قبل از طراحی سایت

کارفرماها بیشتر نگران عملکرد بودند و همین که پست های قابل کلیک کردن بودند، از لحاظ تجربه کاربری، رضایت بخش محسوب می شدند، اما با نزدیک شدن به سالهای جدید ما شاهد افزایش درخواست ها برای استفاده از پست های طراحی با رویکرد رابط کاربری (UI) بودیم که قبل از آغاز کدینگ صورت می گرفت. ما انتظار داریم که در سال 2017، کارفرماهای بیشتری متقاضی این مطلب باشند.

ناوبری غیرعادی

شرکت های موجود در سرتاسر جهان، شاهد تغییرات زیادی در زمینه ناوبری غیرعادی نبودند و بیشتر، دفاتر طراحی بودند که از آن در وبسایت های خود استفاده می کردند. اما در سال جدید، ما انتظار داریم که طراحی های غیرعادی و استفاده از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی سایت ها بیشتر شود.

طراحی صدا

انتظار می رود طراحی صدا، ابزاری نوظهور باشد. ما پیش بینی می کنیم که طراحی صدا، به یک بخش ضروری و جدایی ناپذیر در طراحی اپلیکیشن های موبایل تبدیل شود. در حال حاضر تنها تعداد محدودی از شرکت ها مانند فیسبوک از این ویژگی استفاده می کنند. یک صدای کوچک و ظریف در هنگام کلیک کردن برای کامنت گذاری و یا انتخاب شکلک های مختلف، می تواند راهی باشد برای لذت بخش تر کردن تجربه کاربر، و همچنین می تواند آن را از حالت خشک و بی هیجانی خارج کند.

ما در بخش اول مقاله در مورد رابط کاربری در طراحی سایت ها با شما گفتگو کردیم و قصد داریم تا در بخش دوم این مقاله شما را با تغییرات طراحی تجربه کاربری (UX) در سال 2017 آشنا کنیم

تجربه کاربری (UX) (به انگلیسی: User Experience) شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربه کاربری به منزله فرصتی برای شرکت ها می باشد تا از فروش محصولات به سمت فروش تجربیات روی آورند. این روش، بهترین راه ایجاد یک مزیت رقابتی پایدار در طراحی سایت می باشد.

ما در سال گذشته شاهد خلاقیت های بدیعی در جهان UX (تجربه ی کاربری) بودیم. بازی پوکمون گو، شاید موفق ترین مورد در این زمینه باشد. این بازی، یک نوع بازی ویدیوئی است که سازنده آن شرکت Nintendo ژاپن می باشد و در کمترین زمان پس از انتشار عنوان پرفروش ترین برنامه در آمریکا را به خود اختصاص داد و 50.2 میلیون نفر در سرتاسر جهان را مشغول به یافتن اشیاء بازی کرد.

دور از انتظار نیست اگر بگوییم در ماه های آینده، حرکت های چشمگیری در زمینه  UX رخ خواهد داد. در اینجا به 5 مورد از تغییرات آتی در UX و اهمیت آن در طراحی سایت در سال 2017 اشاره می کنیم:

 

تجربه کاربری (UX) :

 

1. طراحی تجربه کاربری (UX) و صرفه جویی در زمان

طراحی تجربه کاربری (UX) عالی، سبب صرفه جویی در زمان کاربر می شود، مخصوصا طراحی های خطی که به کاربران، اجازه تنها یک کار در زمان را می دهند.

اما با وجود پیشرفت های روزافزون در طراحی سایت ، ربات های سخنگو و هوش های مصنوعی، ما به زودی شاهد روش های جدیدتر و جالب تری در زمینه ی صرفه جویی زمان خواهیم بود. ربات های سخنگوی دارای هوش مصنوعی که خدمات پایه ای مشتریان را جواب می دهند، نه تنها زمان را برای کاربران، ذخیره می کنند، بلکه باعث می شوند که کارمندان شرکت ها نیز زمان بیشتری را بدست آورند و این زمان را می توانند در جای دیگری مانند خلاقیت و نوآوری صرف کنند.

 

UX Design Research Process

 

2. شخصی سازی هوشمندانه تر

هم شرکت ها و هم کاربران، عاشق شخصی سازی هستند. نسل بعدی تجربه شخصی باید تغییر کند. منتظر گزینه های بیشتری برای انتخاب از میان گزارش های باینری باشید، یا منتظر باشید که این گزینه ها به صورت آگاهانه به نظرات مخالف در مکان هایی مانند نیوز فید فیس بوک (News Feed) و یا پیشنهادات مقاله ای سایت های خبری اضافه شود.

 

3. معیارهای سنجش فرای روابط در طراحی سایت

روش های قدیمی سنجش تجربه کاربری عبارتند از مدت زمانی که یک کاربر در یک سایت می ماند و وقت صرف می کند، حرکت کاربر میان صفحات، یا جایی که کاربر قبل از اینکه چیزی بخرد، صفحه را رها کند. اما هر چقدر که تجربه از عدد و رقم عبور می کند و به محصول تبدیل می شود، صنعت تجارت بیشتر به معیارهایی برای سنجش روی می آورد که بر مبنای تجربه باشند؛ مانند میزان تاثیر مثبت تجربه بر زندگی مشتری.

 

4. نقش های گسترده تر UX

طراحی تجربه کاربری (UX) همواره ابعاد و طبقه بندی های گسترده ای داشته است، اما در سال 2017، این تخصص به سمت فناوری ها و صنعت های جدیدی از قبیل واقعیت مجازی، هوش مصنوعی، و همچنین صنعت هایی از قبیل صنعت سلامتی و زیبایی تمایل خواهد یافت.

از آنجایی که تجربه به محصول تبدیل می شود، لذا شرکت ها باید یاد بگیرند که UX، تنها وظیفه ی طراح UX نیست، بلکه همه باید آن را یاد بگیرند تا در قسمت های مختلف پیشرفت و توسعه ی آن سهیم باشند. هر کسی که به هر نحوی در طراحی، پیشرفت و توسعه ی عنصر یا عناصری که با کاربر ارتباط دارد، نقش داشته باشد، به عنوان عضوی از تیم UX محسوب می شود.

 

5. تجربه کاربری UX به عنوان یک روش مدیریتی

شرکت های آینده نگر، سود و اهمیت طراحی UX و خدمات ارائه شده به مشتریان خود را درک می کنند. اما آنچه که در سال 2017، رایج تر خواهد شد، اهمیت تجربه کاربری (UX) برای کارمندان است. ما شاهد این خواهیم بود که رهبران، خود را در موقعیت کارمندان قرار خواهند داد و به صورت عملی با سیر و سفر کاربران خود آشنا خواهند شد: به صورت منتقدانه تجربه یک کارمند را مورد سوال قرار خواهند داد. این تجربه، تاثیر چشمگیری در تشویق کارمندان در ایجاد نوآوری در تمامی زمینه ها و ابعاد تجارت خواهد داشت.

مطلبی که خواندید تهیه شده در تیم تحریریه شرکت طراحی سایت ، طراحی فروشگاه اینترنتی ، بهینه سازی سایت و طراحی اپلیکیشن موبایل کاسپید بود. امیدواریم که از خواندن آن نهایت استفاده را کرده باشید.

11 تیر 1396

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میزان رضایت کاربران: 0

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بیان کنید

برخی برند های طرف قرارداد با کاسپید
 • زعفران سحرخیززعفران سحرخیز
 • شرکت نیک کالاشرکت نیک کالا
 • صنایع غذایی مارینصنایع غذایی مارین
 • شرکت تهران داروشرکت تهران دارو
 • شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)
 • شرکت پاکسانشرکت پاکسان
 • فدراسیون فوتبالفدراسیون فوتبال
 • بیمه رازیبیمه رازی
 • چیچکچیچک
 • بهریزانبهریزان
 • برنج آوازهبرنج آوازه
 • پخش قاسم ایرانپخش قاسم ایران
 • لینا نیکلینا نیک
 • عطر بیکعطر بیک
 • امرسانامرسان
 • صنایع غذایی هانیصنایع غذایی هانی
 • نوین زعفراننوین زعفران
 • صنایع غذایی شام شامصنایع غذایی شام شام
 • شرکت ایران گلابشرکت ایران گلاب
 • هتل مارینا پارک کیشهتل مارینا پارک کیش
 • شرکت ایرانکو (سونی)شرکت ایرانکو (سونی)
 • شرکت ساپکوشرکت ساپکو
 • چینی زرینچینی زرین
 • پمپ ایرانپمپ ایران
 • مارگارینمارگارین
 • صنایع غذایی ب.آصنایع غذایی ب.آ
 • جهان ترابر ماهانجهان ترابر ماهان
 • کیش ایرکیش ایر
 • خانه و آشپزخانهخانه و آشپزخانه
 • پارمیداپارمیدا