طراحی اپلیکیشن موبایل طراحی اپلیکیشن موبایل

بسیاری صاحبان کسب کارها که تجربه حضور در بازارهای آنلاین و اینترنت را دارند امروزه نیاز به حضور در بازارهای نوین گوشی های هوشمند و لزوم طراحی اپلیکیشن موبایل در جهت کسب سهم بیشتری از بازار را احساس کرده اند. همواره جذب بازدیدکننده بیشتر در فضای رقابتی و ایجاد برندیگ و پیشی گرفتن از رقبا در تجارت الکترونیک حائز اهمیت بوده است.

گسترش دستگاه های موبایل هوشمند در سطح جهان باعث تغییر رفتار استفاده کنندگان از اینترنت شده است امروزه میزان دسترسی به اینترنت از طریق موبایل نسبت به دستگاه های دیگر مانند لپ تاپ و کامپیوتر پیشی گرفته و سرعت رشد آن بسیار سریع است و در آینده ای نزدیک بیشترین دسترسی به اینترنت از طریق موبایل ها و تبلت ها خواهد بود.

اگرچه داشتن سایت واکنش گرا پس از تغییر رفتار استفاده کنندگان از اینترنت با حضور موبایل ها اهمیت پیدا کرد اما آمارها نشان می دهد بیشتر از ۸۰ درصد افراد از طریق نرم افزارهای اختصاصی موبایل به اینترنت دسترسی داشته اند.

گرچه تعداد نرم افزارهای موبایل در بازار و تقاضا برای بهتر دیده شدن زیاد است اما یافت شدن بین تعداد زیادی برنامه موبایل بسیار راحت تر از پیدا شدن در میان میلیون ها صفحه وب خواهد بود. همچنین نرم افزار های موبایل اختصاصی طراحی شده دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به سایت ها بوده و تجربه کاربری بهتری را برای استفاده کنندگان به ارمغان می آورد و لذا طراحی اپلیکیشن موبایل در حال حاضر برای بسیاری از کسب و کارها ضروری می باشد.

 

جدیدترین نمونه کارهای اپلیکیشن موبایل:

 
 

 

چرا باید اپلیکیشن موبایل ساخت :

امروزه تلفن های موبایل و گوشی های هوشمند را نمیتوان از زندگی روزمره مان حذف کنیم. گوشی های موبایل دیگر برای انسان یک وسیله ارتباطی ساده نیست و یک نیاز اساسی برای افراد و عموم مردم است. به گزارش رسمی سایت GSMA تا آپریل سال 2021 بیش از 67% از مردم دارای گوشی موبایل هستند که به تعداد 5.27 میلیارد میباشد که بیش از 48% این تعداد که به تعداد 3.80 میلیارد میباشد سهم گوشی های هوشمند است. در ایران نیز بیش از 46 میلیون تلفن همراه هوشمند وجود دارد که مردم از آنها استفاده میکنند.

میدانیم که تلفن های هوشمند بدون اپلیکیشن های نصب شده بر روی آنها چیز زیادی برای استفاده ندارند و علاوه بر آن بیشتر این اپ ها نیاز به اتصال اینترنت را دارند. حال جواب تقریباً مشخص است که چرا باید اپلیکیشن موبایل برای کسب و کارها طراحی کرد.

اگر میخواهید که در میان بیش از 50% درصد از مردم باشید و کسب و کارتان را در میان آنها بازاریابی نمایید نیاز به طراحی و ساخت اپلیکیشن و اپ موبایل دارید. در ادامه به این سوال که : "کدام کسب و کار ها باید اپ موبایل طراحی کنند؟" خواهیم پرداخت که یکی از مهمترین سوال ها برای طراحی اپلیکیشن موبایل میباشد.

 

کدام کسب و کار ها باید اپلیکیشن موبایل طراحی کنند؟

اشتباهی که بیشتر مدیران کسب و کارها انجام میدهند این است که در انجام کارها بدون مشاوره با متخصصین اقدام به عمل میکنند. در طراحی اپلیکیشن موبایل نیز همینطور است. برای طراحی اپلیکیشن موبایل میباست ابتدا با مشاوران و متخصصین این حوزه مشورت کرد چرا که تمام کسب و کارها نباید وارد ساخت اپلیکیشن برای کسب و کار خود شوند. در ادامه به مراحل طراحی سایت برای کسب و کارهای اینترنتی پرداخته ایم که میتواند کمک زیادی به گرفتن تصمیم درست به شما کند.

 • 1_ کسب و کار ابتدا باید بررسی شوند و بازار هدف آنها مشخص شود.

 • 2_ پس از بررسی میزان بودجه و چشم انداز آنها باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 • 3_ با متخصصین دیجیتال مارکتینگ طرح بررسی شود.

 • 4_ طراحی سایت برای شروع به صورت حرفه ای انجام بگیرد.

 • 5_ سئو سایت و بهینه سازی سایت برای دیده شدن و جذب کردن مخاطبان هدف انجام شود.

 • 6_ پس از دریافت فیدبک خوب و افزایش فروش توسط سایت طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل توسط متخصصین انجام شود.

 • 7_ پس از طراحی اپ موبایل آنرا به سایت خود متصل کنید و مخاطبانتان را از طریق سایت برای نصب اپلیکیشن تشویق کنید.

 

مزایای طراحی اپلیکیشن موبایل چیست؟

  • طراحی اپلیکیشن یک مزیت رقابتی برای شما ایجاد میکند :

شما با طراحی اپلیکیشن موبایل برای سایت و کسب وکارتان همیشه یک پله بالاتر از رقبا خواهید ایستاد.

  • اپ موبایل میتواند باعث افزایش خرید مشتری ها شود :

سادگی و راحتی استفاده از اپ های موبایل باعث میشود که مشتری و کاربران شما راحت تر از همیشه اقدام به خرید بکنند و همین موضوع باعث افزایش فروش شما خواهد کرد.

  • با داشتن اپلیکیشن موبایل حفظ مشتری میشوید و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل میکنید :

همیشه و در تمام کسب و کارها رضایت مشتری باعث ایجاد وفاداری مشتریان میشود. در اپ های موبایل ایجاد رضایت برای مشتریان بسیار راحت از سایت بوده و میتواند به شما و کسب و کارتان کمک شایانی بکند.

  • ساخت اپ موبایل اعتبار کسب و کار شما را افزایش خواهد داد :

یکی از مهمترین معیارها برای کسب و کارها برای افزایش فروش اعتبار آنها است. پس از طراحی فروشگاه اینترنتی شما میبایست به افزایش اعتبار و برندینگ فروشگاه اینترنتی تان تلاش کنید. داشتن اپلیکیشن موبایل فروشگاهی میتواند بهترین گزینه برای افزایش اعتبار شما باشد.

  • همچنین با طراحی اپلیکیشن موبایل شما قادر خواهید بود :

   • ارتباط دوسویه قوی با مشتری داشته باشید
   • در میان رقبا بهتر از پیش دیده شود
   • راه های جدید و آسان تر ارائه خدمات برای مشتری فراهم کنید.
   • در فضای خصوصی آن ها حضور همیشگی داشته باشید.
   • در بازار رقابتی از رقبای خود پیشی بگیرید.
   • کیفیت کاربری بی همتا نسب به موبایل سایت ها برای مشتریان فراهم نمایید.
   • راه های ارتباطی خود را افزایش دهید.
   • برند خود را بیشتر از پیش مطرح کنید.

شرکت کاسپید در خصوص پاسخ گویی به درخواست های مشتریان خود و در راستای تأمین کلیه ی نیازهای مشتری از مرداد ماه سال ۱۳۹۳ اقدام به راه اندازی بخش برنامه نویسی موبایل بر بستر پلتفرم های اندروید و ios نموده است. ما آماده ایم تا نیازهای شما را تحلیل و اپلیکیشن های مناسب برای کسب و کار شما را تولید کنیم.

امروزه استفاده از موبایل و دستگاه های هوشمند روز به روز در حال افزایش است. از این رو کاربران تمایل دارند از اپلیکیشن های کاربردی جهت رفع نیازهایشان استفاده کنند.

طراحی حرفه ای اپلیکیشن موبایل باید ویژگی های زیر را داشته باشد تا کاربر بتواند با آن ارتباط برقرار کند که به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

موارد و ویژگی هایی که باید در طراحی اپلیکیشن موبایل به آنها توجه کرد :

   • 1_ رابط کاربری آسان و کاربردی :

از آنجایی که اقشار مختلفی از اپلیکیشن استفاده می کنند، رابط کاربری اپلیکیشن باید به گونه ای باشد که کاربر به راحتی بتواند با آن ارتباط برقرار کند و نیاز های خود را برآورده سازد.

استفاده از آیکون های مناسب، در دسترس بودن گزینه های پرکاربرد و استفاده از فونت های با اندازه مناسب می تواند در جهت طراحی حرفه ای اپلیکیشن موبایل تاثیر زیادی داشته باشد.

   • 2_ سرعت اپلیکیشن :

استفاده از سرورهای مناسب و سرعت بالا و همچنین کدنویسی استاندارد سرعت اپلیکیشن را بالا خواهد برد

   • 3_کارکرد صحیح اپلیکیشن :

تست کامل و به حداقل رساندن باگ های اپلیکیشن باعث جلب رضایت و اعتماد بیشتر کاربر می شود

   • 4_ اجرای اپلیکیشن روی دستگاه های مختلف :

امروزه اکثر کاربران از دو سیستم عامل اندروید و سیستم عامل آی او اس (iOS) استفاده می کنند. با توجه به ورژن های مختلف این دو سیستم عامل اپلیکیشن مورد نظر باید طیف گسترده ای از این دستگاه ها را پشتیبانی کند.

   • 5_ طراحی زیبا و ساده با رابط کاربری بسیار ساده  :

طراحی ظاهری و رابط کاربری ساده یکی از مهترین نکته ها در طراحی اپلیکیشن موبایل است که به کاربران این نوید را میدهد که اپلیکیشن دانلود شده کاربردی است و میتواند بسیار کاربردی باشد.

 

انواع مختلف اپلیکیشن موبایل و نرم افزار های برنامه نویسی آنها :

اپلیکیشن های موبایل مدل ها و دسته بندی های متفاوتی دارند که هرکدام کارایی های منحصربفرد خود را دارند. برای مثال اپلیکیشن های فروشگاهی ، اپلیکیشن های اجتماعی ، فیلم ، خبری ، آموزشی و ... از پر طرفدارترین آنها هستند.

به طور کلی اپلیکیشن ها برای دو سیستم عامل پرقدرت اندروید و IOS طراحی و تولید میشوند که خود آنها نیز به چندیدن زبان نوشته میشوند.

سه مدل نرم افزار کلی برای طراحی اپلیکیشن وجود دارد که عبارتند از :

   • Native App
   • Web App
   • Hybrid App
    • نرم افزار Native App چیست؟

در نرم افزار Native App شما باید از زبانهای اصلی سیستم عامل برای برنامه نویسی و توسعه نرم افزار استفاده کنید. به عنوان مثال ، برای توسعه یک برنامه اندروید ، باید از زبان جاوا و برای توسعه و طراحی یک برنامه آیفون ، از Objective-C استفاده کنید. بزرگترین مزیت این نوع نرم افزار  بازدهی عملکرد بالای برنامه است زیرا کدهای شما به زبان ماشین کامپایل می شود و این به شما حداکثر کارایی برنامه را می دهد.

 

    • آیا استفاده از نرم افزارهای native آسان است؟

پاسخ منفی است ، زیرا شما باید کد مربوط به هر سیستم عامل Android یا IOS را جداگانه بنویسید. به زبان ساده یعنی اگر می خواهید نرم افزار خود را برای سیستم عامل های مختلف از Android  ، iOS یا Windows طراحی کنید باید کدی را که برای هر پلتفرم در زبان برنامه نویسی می نویسید برای دیگر پلتفرم ها به صورت جداگانه و مخصوص آن بنویسید. این به دلیل این است که منطق و الگوریتم ممکن است یکسان باشد ، اما مطمئناً SDK ها و API هایی که برای هر کدام استفاده می کنید متفاوت خواهد بود. پس در واقع باید زمان بیشتری را برای کدگذاری آنها صرف کنید.

    • نرم افزار Web App چیست؟

در واقع ، این ها برنامه نیستند ، بلکه یک وب سایت هستند که به صورت ریسپانسیو و برای موبایل طراحی و اجرا می شوند و کاربران می توانند از طریق مرورگر دستگاه خود به آن درستی داشته و مشاهده کنند.

این برنامه ها با HTML5 طراحی و توسعه یافته اند ، بنابراین باید آن را در مرورگر تلفن خود مشاهده کنید. اما کاربر برای دسترسی به وب سایت باید به عنوان بازدید کننده عمل کند. یعنی ابتدا مرورگر را باز کنید و آدرس وب سایت یا برنامه وب را در نوار آدرس وارد کرده و از طریق مرورگر مشاهده کنید.

می توان گفت چنین برنامه هایی بیشتر شبیه برنامه های واقعی هستند تا اینکه برنامه باشند. البته ، WebApp ها خیلی هم بد نیستند ، زیرا کار شما را به عنوان یک توسعه دهنده و طراح اپلیکیشن بسیار آسان میسازد. به این شکل که اگر در حال طراحی وب سایت با ساختار WebApp هستید ، فقط کافیست موارد مورد نیاز موبایل و تبلت را در نظر بگیرید و اپلیکیشن خود را طراحی کنید. به این ترتیب ، شما یک بار کدنویسی میکنید می کنید و با همان کد ، یک وب سایت و یک اپلیکیشن از نوع WebbApp دارید.

    • نرم افزار Hybrid App چیست؟

برنامه های Hybrid دقیقاً همانند WebApp عمل میکنند. یعنی باید در مرورگر ها مشاهده شوند با این تفاوت که نیازی نیست برنامه را در مرور گر و در قالب سایت ببینند بلکه خروجی را به شکل یک اپلیکیشن نمایش میدهد. نرم افزار های Hybrid با استفاده از HTML و CSS و JavaScript توسعه میگیرن و پس از آن با استفاده از نرم افزارهای جانبی تبدبل به نرم افزار Native میشوند.

 

کاسپید طراحی اپلیکیشن موبایل را با چه نرم افزارهایی انجام میدهد؟

ما در شرکت طراحی سایت و اپلیکیشن کاسپید با توجه به نیاز مشتری اقدام به بررسی و تحلیل کرده و پس از آن اقدام به شروع طراحی با مناسبترین نرم افزار و زبان برنامه نویسی میکند.

البته پیشنهاد مختصصین ما در زمینه برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن موبایل بیشتر استفاده از نرم افزار های Native است که مزایای خاص و منحصربفرد خود را دارد و پر قدرت تر میباشد. گرچه اگر مشتری و کارفرما بخواهد نیاز خود را با دیگر نرم افزار ها طراحی و اجرا کند متخصصین و مهندسین طراحی اپلیکیشن مجموعه کاسپید اقدام به طراحی با نرم افزار اعلام شده خواهند کرد.

 

مزایای برنامه نویسی Native

    • افزایش سرعت و کارایی اپلیکیشن
    • دسترسی کامل به تمامی امکانات سیستم عامل
    • دسترسی به امکانات گوشی مانند مخاطبین، GPS کاربر، حافظه، دوربین و …
    • استفاده از نرم افزار به صورت آفلاین
    • طراحی تجربه کاربری عالی
    • امنیت بالا نسبت به دیگر روش ها در طراحی اپلیکیشن
    • قابلیت Multi Touch (چند تاچ همزمان)
    • بازدهی بالای نرم افزار
    • توسعه از طریق تکنولوژی هایی مثل جاوا،جاوا اسکریپت،سی شارپ یا موتورهای بازی پیچیده و فریمورک ها صورت می گیرد
    • استفاده شرکت ها و استارتاپ ها از این نوع برنامه نویسی
    • نسبت به روش های هیبریدی دارای تجربه کاربری بالاتری است
    • در پروژه های طراحی اپلیکیشن با کاربردها و قابلیت های فراوان پیشنهاد می شود.
    • پشتیبانی از API های مختلف

مراحل طراحی اپلیکیشن در کاسپید :

کلیه پروژه های طراحی اپلیکیشن موبایل خود را در فازهای اصلی زیر پیاده سازی می نماید:

 

    • امکان سنجی نیاز مخاطبان اپلیکیشن و بررسی رقبای داخلی و خارجی

در آغاز کار ابتدا میبایست طرح و ایده طراحی اپلیکیشن بررسی و تحلیل شود. ویژگی ها و شاخصه های اصلی که دیگر رقبا به آنها نپرداخته اند مشخص شده و بازار هدف و مخاطبان آن مشخص شود. ما در کاسپید به صورت تخصصی و عمیق به بررسی این موضوع میپردازیم.

    • آنالیز و طراحی لیوت اولیه

پس از بررسی و امکان سنجی اپلیکیشن و ویژگی های آن طرح اولیه و پروپوزال کلی و هدف اپ به صورت طرح اولیه طراحی میشود.

    • طراحی گرافیکی صفحات اپلیکیشن

طراحی صفحات و صورت ظاهری اپلیکیشن به صورت گرافیکی و قابل فهم برای پیاده سازی

    • برنامه نویسی پنل مدیریت و وب سرویس های مورد نیاز

پنل مدیریت و backend اپلیکیشن طراحی و پیاده سازی میشود و تمام مواردی که اپلیکیشن نیاز به اتصال به آنها دارد اتصال داده میشود.

    • برنامه نویسی اپلیکیشن به صورت Native

با اتمام طراحی گرافیکی صفحات و همزمان با برنامه نویسی اپلیکشین برنامه نویسی face و ظاهر و ui اپلیکیشن شروع میشود.

    • تست و رفع باگ

پس از اتمام طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن ، به صورت کامل تمام قسمت ها تست و در صورت وجود ایراد و باگ برطرف میشود.

    • پشتیبانی رایگان یک ساله

پس از تحویل اپلیکیشن و اتمام کار شرکت طراحی سایت و اپلیکیشن کاسپید با شما به مدت یک سال بدون دریافت هیچ هزینه همراه و پشتیبان شما خواهد بود.

برخی برند های طرف قرارداد با کاسپید
 • زعفران سحرخیززعفران سحرخیز
 • شرکت نیک کالاشرکت نیک کالا
 • صنایع غذایی مارینصنایع غذایی مارین
 • شرکت تهران داروشرکت تهران دارو
 • شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)
 • شرکت پاکسانشرکت پاکسان
 • فدراسیون فوتبالفدراسیون فوتبال
 • بیمه رازیبیمه رازی
 • چیچکچیچک
 • بهریزانبهریزان
 • برنج آوازهبرنج آوازه
 • پخش قاسم ایرانپخش قاسم ایران
 • لینا نیکلینا نیک
 • عطر بیکعطر بیک
 • امرسانامرسان
 • صنایع غذایی هانیصنایع غذایی هانی
 • نوین زعفراننوین زعفران
 • صنایع غذایی شام شامصنایع غذایی شام شام
 • شرکت ایران گلابشرکت ایران گلاب
 • هتل مارینا پارک کیشهتل مارینا پارک کیش
 • شرکت ایرانکو (سونی)شرکت ایرانکو (سونی)
 • شرکت ساپکوشرکت ساپکو
 • چینی زرینچینی زرین
 • پمپ ایرانپمپ ایران
 • مارگارینمارگارین
 • صنایع غذایی ب.آصنایع غذایی ب.آ
 • جهان ترابر ماهانجهان ترابر ماهان
 • کیش ایرکیش ایر
 • خانه و آشپزخانهخانه و آشپزخانه
 • پارمیداپارمیدا