وبلاگ کاسپید

بهینه سازی و سئو برای موتورهای جستجو

بهینه سازی و سئو برای موتورهای جستجو

سئو مخفف search engine optimization است که به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. هر چقدر که سئو یک سایت بهبود یابد، موتور های جستجوی گوگل سایت شما را در صفحات اول نتایج می آورد و وب سایت شما بهتر به مخاطبانتان نشان داده می شود. توجه داشته باشید که پس از اتمام طراحی سایت لازم است نسبت به بهینه سازی سایت اقدام نمایید.

 

چگونه ساختار سایت را برای موتورهای جستجو بهینه سازیم؟

به طور مشخص ساختار یک سایت کار کاوشگرهای (خزنده های) موتور جستجو را آسان می کند و به این معناست که ایندکس گذاری مناسب، شانس بیشتری را برای رسیدن به رتبه ها بالاتر به وجود می آورد. در الگوریتم رتبه بندی گوگل با معرفی هوش مصنوعی، ابتدا ایندکس شدن موبایل و جستجوی صوتی باعث می شود، ساختار یک وب سایت، اهمیت بیشتری از همیشه بدست می آورد. هنوز هم برای رتبه بندی کلمات کلیدی حائز اهمیت هستند اما خود موضوع نیز دارای اهمیت است و ساختار مناسب سایت یکی از راه های دستیابی به آن است.

 

اهمیت ساختار مناسب سایت جهت افزایش بهینه سازی سایت

ساختار یک وب سایت ، وبلاگ یا فروشگاه اینترنتی هم از لحاظ سئو و هم از لحاظ کاربرد قابلیت ها دارای اهمیت فراوان هستند. به طور کلی به سه دلیل ساختار سایت برای جستجوگرها دارای اهمیت است: به موتورهای جستجو برای دریافت محتوای شما کمک های بهتری میکند. ساختار مناسب سایت به کاوشگرهای موتور جستجو در خواندن، ایندکس کردن و درک سریع وب سایت شما کمک می کند تا در رتبه بندی موتورهای جستجو شانس شما بهبود یابد.

 

نحوه عملکرد موتورهای جستجو به شرح زیر است:

آنها وب سایت شما را در وب پیدا میکنند. آنها شروع به کاوش کردن در صفحه اصلی شما میکنند و سپس همه لینک ها را از انجا دنبال می کنند. آنها در تلاشند تا ساختار سایت شما را درک کنند تا در مورد نحوه ارتباط صفحات و پست های شما درک بهتری داشته باشند و صفحات سایت شما را با ارزش تر از صفحات دیگران جلوه دهند. وقتی که شما یک ساختار بهینه سازی شده دارید، این کار را برای آنها آسان می کند و این به ان معناست که شما بهتر دیده می شوید. از طرفی اگر ساختار سایت شما یک دست (فاقد تنوع) باشد موتورهای جستجو می توانند سایت شما را اندیکس بندی کنند اما برای نحوه ارتباط با صفحات شما راهنمای کافی وجود نخواهد داشت. یک ساختار خوب باعث افزایش شانس در بدست آوردن لینک در جستجوی گوگل و بهینه سازی سایت شما می شود.

لینک های سایت، لینک هایی هستند که در جستجو گوگل در زیر توضیحات قطعه های ویژه (یا اسنیپت ها)در نتایج نشان داده می شوند که به صفحات وب سایت شما اشاره دارد. آنها یک روش عالی برای ایندکس های شما در جستجو ایجاد می کنند و باعث افزایش CTR (CTR: نرخ کلیک نسبت به رتبه) شما می شود.

(ارزیابی از طریق کلیک) شما نمی توانید معین کنید کدام قسمت وب سایت شما به عنوان لینک سایت نمایش داده شود، زیرا آن ها به طور خودکار توسط الگوریتم گوگل انتخاب می شوند. تنها با داشتن یک ساختار مناسب در سایت میتوانید به لینک هایی دست پیدا کنید که مطالبق با لیست شما باشد. یک ساختار مناسب برای یک کاربر، تجربه عالی فراهم می سازد و نرخ پرش (ضریب بازگشت) کاهش می دهد. نرخ پرش (ضریب بازگشت) یک اندازه گیری متریک است که نشان می دهد چگونه بسیاری از افرادی که در یک صفحه وب قرار می گیرند بدون تعامل با صفحه یا وب سایت آن را ترک می کنند. در بهینه سازی سایت داشتن نرخ پرش بالا بد است و دلیل آن به شرح زیر است.

گوگل این را می داند که وقتی که یک کاربر روی لیست شما در جستجوی گوگل کلیک کند، صفحه شما را بازدید می کند و سپس بدون تعامل با وب سایت شما به جستجوی گوگل بر می گردد. برای آنها، زمانی که کاربران با نمایش نتایج راضی نمی شوند یک علامت است و در نهایت باعث کاهش رتبه شما می شود. زمانی که شما طراحی سایت با ساختار کامل دارید، کار را برای کاربرانی که از طریق وب سایت شما به انجام فعالیت می پردازند، آسانتر میکند و آنچه را که می خواهند پیدا می کنند و این باعث افزایش قابلیت کاربردی و زمان حضور در سایت و کاهش نرخ پرش می شود.

 

ساختار یک سایت ایده آل چیست؟

قبل از آنکه ما وارد جزئیات این که چگونه می توانیم ساختار سایت را جهت سئو و بهینه سازی سایت بهبود ببخشیم، ابتدا باید بفهمیم که برای بدست آوردن آن چه چیزی می خواهیم. ساختار واقعی یک سایت، به شدت به محتوای ارائه شده در وب سایت وابسته است.
اگر ما انواع وب سایت ها را در گروه ها تقسیم بندی کنیم، ما 4 گروه اصلی خواهیم داشت:

 • وبلاگ ها
 • وب سایت های شرکتی
 • وب سایت های خبری
 • وب سایت های تجاری (فروش محصولات یا خدمات آنلاین)

ساختار سایت ایده آل یک وبلاگ

یک ساختار سایت خوب می توان برای وبلاگ در نظر گرفت: علاوه بر صفحه اصلی و صفحات دیگر مانند درباره، ارتباط با ما و غیره، می بایست پست های وبلاگ گروه بندی شده، متناسب با ارتباطی که با هم دارند طبقه بندی شوند. به عنوان مثال اگر شما یک وبلاگ در زمینه نشر دستور العمل های غذایی دارید، میتوانید براساس دستورالعمل چندین طبقه بندی مانند دستورالعمل ایتالیایی، دستورالعمل، گیاهی، دستورالعمل چینی و غیره ایجاد کنید.

 

ساختار سایت ایده ال کسب کار های کوچک/وب سایت شرکتی

در وب سایت کسب کارهای کوچک/ شرکتی هدف اصلی انها ارائه اطلاعات بیشتر درباره کسب و کار، محصولات خودشان، خدمات و بخش های خودشان است.

ساختار سایت خوب برای یک وب سایت شرکتی به شرح زیر می باشد:

دقت کنید که شما دارای یک طبقه بندی اصلی برای بخش ها و یک دسته بندی اصلی برای وبلاگ با چندین زیر شاخه هستید.

 

ساختار ایده ال یک وب سایت خبری

یک وب سایت خبری می تواند مانند یک مجله آنلاین محتوای گروه را بر اساس نوع محتوا و زمان انتشار آن دسته بندی کند. این ساختار می تواند هم به موتورهای جستجو و هم به کاربران در پیدا کردن آنچه را که به دنبال آن هستند از طریق دسته بندی بر اساس علاقه، محتوا، تاریخ کمک کند.

 

ساختار یک سایت ایده آل برای یک وب سایت تجاری

می تواند ساختار یک وب سایت تجاری کمی متفاوت تر از ساختار وب سایت های دیگر باشد. مخصوصاً زمانی که محصولات مختلف را ارائه میدهد.از این رو در موارد معمولی یک ساختار مناسب به شرح زیر می باشد در این ساختار صفحه اصلی را در بالا داریم و سپس محتوا را در چندین طبقه گروه بندی میکنیم. برای ایجاد طبقه ها یا زیر شاخه ها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد ولی یک قاعده کلی اجازه تولید سطح با عمق 3 در سلسله مراتب را نمی دهد. به عبارت دیگر هر محصول در صفحه اصلی باید با کمتر از 3 کلیک بدست بیاید. این باعث می شود خزنده ها (کاوشگرها) سریعتر و آسانتر شاخص ها را پیدا کنند و همچنین برای کاربران نیز بهتر است.

حال که شما یک ایده مناسب برای ساختار وب سایت دارید، می توانیم چگونگی تولید یک ساختار مناسب در طراحی سایت را بررسی کنیم، مراحل بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به صورت زیر است:

 • ساختار سایت شما قبل از طراحی سایت
 • از طبقه بندی برای دسترسی به محتوای مرتبط به هم در استفاده کنید
 • دسته بندی ها را در سئو و بهینه سازی سایت مدنظر قرار دهید
 • از HTML و CSS برای راهنمایی (ناوبری) استفاده کنید
 • از breadcrumb استفاده کنید
 • یک ساختار لینک یکتا در سئو ایجاد کنید
 • به ساختار داخلی لینک خود توجه کنید
 • نقشه سایت برای کاربران ایجاد کنید

برای طراحی سایت جدید

طراحی ساختار سایت قبل از شروع به کار کردن در وب سایت جدید باعث آسانی در پیشرفت کار میشود. تجربه نشان میدهد این مرحله توسط بسیاری از طراحان وب و مدیران وب نادیده گرفته می شود. اغلب گرایش به تمرکز بر جلوه بصری بدون توجه به ساختار یک وب سایت را دارند. بهترین روش این است که از ساختارهای ایده آل به عنوان راهنماهای خود استفاده کنید و آنها را با توجه به نیازهایتان تنظیم کنید. آنچه شما باید در ذهن داشته باشید، موارد زیر است: وب سایت شما باید یک ساختار سلسله مراتبی داشته باشد – در صفحه اصلی مطلب مهم وجود دارد و پس از آن تمام صفحات دیگر باید بر اساس نوع گروه انها دسته بندی شوند.

به عنوان نمونه، پست های وبلاگ را باید در دسته های وبلاگ گروه بندی کنید و تحت "وبلاگ" قرار دهید. مقالات اخبار را می توانید با انتشار تاریخ آن گروه بندی کنید. اگر خدماتی ارائه می دهید، می توان آنها را تحت عنوان خدمات گروه بندی کنید. توجه داشته باشید که بهترین گروه بندی از دیدگاه کاربران چیست؟بعضی از مراحل را اجرا کنید و مراحلی که توسط کاربران برای پیدا کردن یک محصول یا مقاله صورت میگیرد را خودتان تکرار کنید. اگر شما می توانید این مراحل را به اندازه کافی آسان انجام دهید، پس برای موتورهای جستجو نیز همینطور است. سلسله مراتب شما باید بیش از 2 یا 3 سطح پیچیده باشد - سلسله مراتب سایت خود را بیش از حد پیچیده نکنید، اما آنرا ساده درست نکنید. تمام صفحات وب سایت شما باید در کمتر از 3 کلیک قابل دسترسی باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه آنلاین دارید، یک کاربر باید بتواند محصول مورد نظر خود را در کمتر از 3 کلیک در صفحه رویت کند. این تحلیل به صورت زیر است:

 • صفحه اصلی (1 کلیک)
 • رده محصول (2 کلیک)
 • زیر شاخه محصول (3 کلیک)
 • صفحه محصول

برای وب سایت های موجود

اگر شما قبلا یک وبسایت داشتتید که توسط گوگل ایندکس(نمایش داده شده) شده است و دارای رتبه بندی معینی است، ساختار سایت خود را تغییر ندهید چون ممکن است تاثیر منفی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشد. برای این منظور یک روش وجود دارد. با ادامه دادن این موضوع در طراحی سایت به مطالب زیر خواهیم رسید. برای ارتباط محتوای گروه از دسته بندی ها استفاده کنید. قوانین زیادی در هنگام ایجاد دسته ها برای محصولات و یا خدماتی که در وبلاگ خود ارائه می دهید وجود دارد. اولين قاعده ی که شما به ان نیاز دارید این است که دسته بندی ها را انجام داده باشید. دلیل این کار واضح است: چون هم برای کاربرانی که به دنبال محتوای مد نظر خود هستند و هم برای موتورهای جستجو به منظور ایندکس گذاری (فهرست بندی) و دستیابی آسان تر است.

سعی کنید دسته بندی های خود را هم اندازه ایجاد کنید. اگر یک دسته بیش از حد بزرگ است پس شما تعداد زیادی از محصولات یا پست های وبلاگ در مورد آن موضوع دارید پس بهتر است سعی کنید آنها را به دو یا سه دسته تقسیم کنید. در منوی وب سایت و صفحه اصلی، دسته بندی های خود را در آنجا اضافه کنی.د سعی در مخفی کردن دسته بندی های نداشته باشید، اما مطمئن شوید که از منوی اصلی، دسته بندی های اصلی قابل دسترسی هستند و یک لینک در صفحه اصلی برای این کار وجود دارد. برای ایجاد ارتباط بین محتوا، از دسته بندی ها استفاده کنید. مخصوصا برای وبلاگ ها این کار را انجام دهید. یکی از دلایل ایجاد دسته ها، ایجاد یک موضوع مرتبط است تا به گوگل کمک می کند تا موضوعات مورد نظر خود را که می خواهید ایجاد کنید، را درک کند.

نتیجه گیری

امروزه ساختار سایت با اهمیت تر از همیشه است. در گذشته ما برای طراحی سایت ساده که شامل تعداد زیادی صفحات بود، از کلمات کلیدی خاص، استفاده می کردیم، اما امروز دیگر این گونه نیست. ساختار یک وب سایت باید دارای سلسله مراتب و استفاده از آن آسان باشد. نقطه شروع صفحه اصلی و تمام صفحات دیگر باید به گروه های مرتبط دسته بندی شوند. کاربران با دسترسی به لینک های صفحه اصلی باید بتوانند به هر صفحه وب دسترسی پیدا کنند. دسته بندی های وب سایت به بهینه سازی، سئو و اضافه کردن منوی راهنما نیاز دارند. لینکهای داخلی باید به کاربران و موتورهای جستجو محتوای ارزشمند یک وبسایت را نشان دهند و همچنین به آنها در دستیابی به ساختار سایت کمک کنند.

9 بهمن 1397

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میزان رضایت کاربران: 0

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بیان کنید

برخی برند های طرف قرارداد با کاسپید
 • زعفران سحرخیززعفران سحرخیز
 • شرکت نیک کالاشرکت نیک کالا
 • صنایع غذایی مارینصنایع غذایی مارین
 • شرکت تهران داروشرکت تهران دارو
 • شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)شرکت زرین غزال (بستنی دایتی)
 • شرکت پاکسانشرکت پاکسان
 • فدراسیون فوتبالفدراسیون فوتبال
 • بیمه رازیبیمه رازی
 • چیچکچیچک
 • بهریزانبهریزان
 • برنج آوازهبرنج آوازه
 • پخش قاسم ایرانپخش قاسم ایران
 • لینا نیکلینا نیک
 • عطر بیکعطر بیک
 • امرسانامرسان
 • صنایع غذایی هانیصنایع غذایی هانی
 • نوین زعفراننوین زعفران
 • صنایع غذایی شام شامصنایع غذایی شام شام
 • شرکت ایران گلابشرکت ایران گلاب
 • هتل مارینا پارک کیشهتل مارینا پارک کیش
 • شرکت ایرانکو (سونی)شرکت ایرانکو (سونی)
 • شرکت ساپکوشرکت ساپکو
 • چینی زرینچینی زرین
 • پمپ ایرانپمپ ایران
 • مارگارینمارگارین
 • صنایع غذایی ب.آصنایع غذایی ب.آ
 • جهان ترابر ماهانجهان ترابر ماهان
 • کیش ایرکیش ایر
 • خانه و آشپزخانهخانه و آشپزخانه
 • پارمیداپارمیدا